• 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4K - hardware, streaming, setting, skusenosti
#1
Zakladam tuto temu special, aby boli na jednom mieste sustredene poznatky okolo 4K streamingu co sa tyka hardware, settingu, tips&tricks. Moje  cisto individualne niekolko rocne skusenosti su podoprete mnozstvom casu stravenym laborovanim okolo tejto problematiky, mnozstvom pokusov, omylov, nervov, zurenia a zadostucinenia ked nakoniec vsetko funguje ako ma.
Prispievajte svojimi skusenostami, nikto uceny z neba nespadol a priama konkretna pomoc je k nezaplateniu. Budte k sebe slusni a ohladuplni.

Zacnem zo mozno zosiroka, kedze pred casom som sam nevedel kde mam zacat pokial chcem streamovat 4K a bol som v omyle ze staci to co mam.
Omyl !

- jedna zo zakladnych poziadaviek je rychlost internetu, kedysi som si myslel ze download 100 Mbit/s  je v pohode, zial nie je, takze ak idete do 4K 150 az 200 Mbit/s je povedzme ten zaklad ked by ste sa mali nachadzat. Samozrejme spustite 4K film aj s nizsim datovym tokom, ale garantujem ze ho nedopozerate. Variabilny bitrate vyskakuje v niektorych scenach nad 150 Mb/s .

- 1000 Mbps siet doma, je tiez da sa povedat zaklad. Pokial si chcete usetrit nervy zaradte aj tento krok mediz prve. Opat plati ze samozrejme 4K film spustite, ale to je asi vsetko. Samozrejmostou by malo byt LAN pripojenie k BOXU kablom, ziadna wifi, na to zabudnite. Zo sietou su spojene vsetky sietove prvky, takze od modemu kam vam prudi internet vsetko nasledovne musi byt 1000 Mbps podpora.  Router, switche atd. Tymto zaistite, ze siet bude stabilna a bude frcat.

-TV Box. Ano, popisalo sa vela, samostatna kapitola. Tu sa naozaj neda byt strucny. Vyberte si spravne. Procesor napr S905X3 Quad-core, 4 GB RAM by mal byt opat spodok parametrov, Ethernet 1000 Mpbs, Box by mal mat v dnesnej dobre podporu HDR , Dolby Vison, Atmos atd. Niekto bude namietat, ze nie je rozdiel. Neverte mu ! HDR je uplna pecka a z filmu budete mat uplne iny zazitok. Takze pri volbe boxu nevahajte priplatit nejake Euro navyse. Tu sa setrit naozaj neoplati.

- Kable su dalsia vec, ktora je casto bezdvovodne zanedbavana. Vela problemov sa vyskytuje aj tu. Okrem toho, ze by ste mali mat kvalitny LAN kabel, s certifikaciou a tienenim, nezabudajte na dolezity kabel HDMI, ktorym dostavate signal z boxu do TV. Kabel, ktory mate v baleni pri boxe mozete rovno vyhodit, vacsinou stoja za prd, tu jednoducho vyrobca dava to najlacnejsie. Signal musi putovat do TV kvalitnym kablom, ktory musi byt v pripade 4K UHD signallu v urcitom standarde. Stary standard mal oznacenie HDMI 1.3 prip. HDMI 1.4 . Na  prenos signalu 4K UHD potrebujete  HDMI 2.0  a v pripade ze bavime o 4K HDR, musi mat standard HDMI 2.0a , ktory HDR podporuje, takze davajte pozor na to co kupujete. Opat to ma zasadny vplyv na vysledok.

Toto su v zasade zakladne atributy, ktore su "startovacie" a v mojich ociach nutne, aby ste mohli zacat bez nervov spracovavat 4K UHD streaming pripadne s HDR.
Budem rad ak sem pripisete svoje "vychytavky" ktore tuto temu rozsiria o skusenosti.
LG OLED 55CPLA BOX HK1 X3 Quadcore S905X3 Android9 Ethernet 1G Dolby Atmos Vision
  Odpovědět
#2
Ten zvuk .. To je nas jedno ne ? Box to posiela von cez HDMI .. a je mu uplne jedno co tam ide .. Cize 2.0 stereo , alebo 18.2 Dolby tutyfruty THX ne ? Von do HDMI to vide z kazdeho boxu .. Aj z Raspberri PI .. Alebo sa mylim ?
  Odpovědět
#3
(13.05.2020, 19:17)Pytkin Napsal(a): Ten zvuk .. To je nas jedno ne ? Box to posiela von cez HDMI .. a je mu uplne jedno co tam ide .. Cize 2.0 stereo , alebo 18.2 Dolby tutyfruty THX ne ? Von do HDMI to vide z kazdeho boxu .. Aj z Raspberri PI .. Alebo sa mylim ?
Co konkretne myslis ? Ano, cez HDMI box posle aj zvuk, ale ja som zastancom ked zvuk z boxu cestuje optikou do optical INPUT na receiveri. HDMI 2.0a nie je oznacenie poctu kanalov, alebo nerozumiem tvojej formulacii. Resp. opytaj sa presnejsie.
LG OLED 55CPLA BOX HK1 X3 Quadcore S905X3 Android9 Ethernet 1G Dolby Atmos Vision
  Odpovědět
#4
RAY : cez optiku predsa neposles ziaden HD zvuk .. Tie idu len cez HDMI ..

A myslel som to tak .. Pises ze TV BOX by mal mat podporu DOLBY ATMOS .. TO ide von cez kazde HDMI ne ? Alebo treba daku licenciu na to ?
  Odpovědět
#5
(13.05.2020, 19:38)Pytkin Napsal(a): RAY : cez optiku predsa neposles ziaden HD zvuk .. Tie idu len cez HDMI ..

A myslel som to tak .. Pises ze TV BOX by mal mat podporu DOLBY ATMOS .. TO ide von cez kazde HDMI ne ? Alebo treba daku licenciu na to ?

Akoze ziadny zvuk ? Opticky SPIDF - TOSLINK je digitalny opticky zvukovy vystup. Ide o najcistejsi prenos zvuku vobec. Je to najbest zdroj zvuku pre spracovanie v receiveri, s ktorym nasledne zvukovy dekoder nalozi podla toho, aky signal dorazil. Aj lacnejsie boxy maju SPIDF ( optical ) ked sa pozries na zadnu stranu, tato ma zaslepku, ak ju pri zapnutom boxe pootvoris, uvidis cervene svetlo - optical link v akcii, ktory prenasa zvuk. Tiez zalezi, aky kabel pouzijes. Je potrebne povedat ze Dolby True-HD a DTS-HD kvoli datovemu toku je mozne preniest cez optical len cez HDMI 2.0
LG OLED 55CPLA BOX HK1 X3 Quadcore S905X3 Android9 Ethernet 1G Dolby Atmos Vision
  Odpovědět
#6
Cez optiku  ide ten naj  zvuk . však preto sa to robí . hdmi je len doplnok  pre tv.
čo sa týka hdmi kábla  , tak ten by mal byť  čo najkvalitnejší . V predaji sú kadejaké sračky  s označením 2.0 . ale to je tak na dva roky . cenová relácia 20 - 30 € . to lepšie  začína  od tých 40 €  hore .
na hdr alebo hlg    s filmom do 50 gb by  mohla stačiť  50 mb rýchlosť (variable) .  všetko je o kodeku . na 1000 mb/s  sa ešte načakáme .
na  druhej strane  iný problém , prečo dochádza  k výpadkom a  sekaniu  a podobne . to bude server . to by musel mať rýchlosť 50 gb a viac  , aby dokázal uspokojiť  hdr obsah aspoň pre 300 pripojených v jednom čase  . A aj to je ešte obmedzené . pre internet sa to volá agregácia  .

pozná niekto taký server ?
na 7.1 , 7.2  poprípadne  11.2  zvuk ( DOLBY ATMOS )  , je potrebná  veľká miestnosť .  5 x 8 m  bude stačiť ?  umiestnenie  reproduktorov , tie čo sú vzadu , by mali byť  od hlavy minimálne 1,5 až 2 metre .  dodržuje to niekto ?  nie  , pretože  takú miestnosť  nemá nikto .

reproduktory čo  sa predávajú k domácemu kinu  sú nevhodné .  ani subwoofer  tam nemá čo hľadať . reprobedne by mali byť všetky rovnaké .  10  x trojpásmo  je ideálne . to najlacnešie - jedna  reprobedňa  stojí približne 80 € . domáce kiná majú  predsa voľbu  small a range . ale to už je zvuk niekde inde .
♕♕♕♕
  Odpovědět
#7
Ono je to tak, ze KODI defaultne "dekoduje" original zvuk a potom ho "encoduje" do 2.0
Ak ale povolite passthrough a mate vypnutu synchronizaciu audia s videom plus mate nastavene, ze vas receiver podporuje dany format, tak len v tom pripade sa posiela zvuk bez zmeny a cez HDMI spolu s videom. Ak jednu vec z tych troch nemate spravne nastavenu, tak potom KODI vzdy dekoduje zvuk a posiela ho v "podporovanom" formate.
Viac info o Instalacii/Aktualizacii najdes na tomto linku.
  Odpovědět
#8
ray: s tymi kablami mas pravdu. pouzivam len certifikovane. ( thunderbolt 40Gb a lan na 10Gb). na shitnych kabloch si neskrtnem.
  Odpovědět
#9
(13.05.2020, 20:11)RAY Napsal(a): Je potrebne povedat ze Dolby True-HD a DTS-HD kvoli datovemu toku je mozne preniest cez optical len cez HDMI 2.0

Ved o tomto cely cas pisem .. HD zvuky (DT-HD a DTS-HD) idu len cez HDMI .. cez optkiku (TOS-LINK) sa nedaju poslat ..
  Odpovědět
#10
(13.05.2020, 20:34)duo4k Napsal(a): na 7.1 , 7.2  poprípadne  11.2  zvuk ( DOLBY ATMOS )  , je potrebná  veľká miestnosť .  5 x 8 m  bude stačiť ?  umiestnenie  reproduktorov , tie čo sú vzadu , by mali byť  od hlavy minimálne 1,5 až 2 metre .  dodržuje to niekto ?  nie  , pretože  takú miestnosť  nemá nikto .

My sme mali pred 15 rokmi 7.1 reziu v studiu .. 

[Obrázek: studio1.jpg]
  Odpovědět
#11
(13.05.2020, 20:54)BBaron Napsal(a): Ono je to tak, ze KODI defaultne "dekoduje" original zvuk a potom ho "encoduje" do 2.0
Ak ale povolite passthrough a mate vypnutu synchronizaciu audia s videom plus mate nastavene, ze vas receiver podporuje dany format, tak len v tom pripade sa posiela zvuk bez zmeny a cez HDMI spolu s videom. Ak jednu vec z tych troch nemate spravne nastavenu, tak potom KODI vzdy dekoduje zvuk a posiela ho v "podporovanom" formate.
Ja som nikdy nic nenastavoval a vzdy mi to posielalo von digitalne ... Len passthru som nastavil .. Pride mi to lepsie , ked to dekoduje receiver , nez to dekoduje prehravac ..
  Odpovědět
#12
popis a rozloženie reproduktorov.
https://www.kinema.sk/filmovy-clanok/136...o-kina.htm
♕♕♕♕
  Odpovědět
#13
dalsia vec, ak riesime /riesite high end (hifi) zvuk tak netreba zabudat pri TOSlinku na tzv "jittering" ktory udajne niektory audifili pocuju Smile

osobne nevidim pri passthru zmysel to do posielat do receiveru cez optiku, ak cez receiver posielate aj HDMI signal. aj tak to skonci v ramci analogu na tom istom internom prevodniku...
  Odpovědět
#14
ESTE raz .. HD zvuky ani nejde posla cez optiku .. Len cez HDMI ..
  Odpovědět
#15
Pytkine: to je jasne, ze od isteho formatu to skratka optika nema sancu preniest pri kapacite ako je na toslink protokol definovany
  Odpovědět
#16
Pytkin

Zvuk s vysokým rozlíšením ( zvuk s vysokým rozlíšením alebo HD zvuk ) je technický a marketingový pojem pre zvuk s vzorkovacou rýchlosťou vyžšou ako 44,1 kHz alebo vyžšou ako 16- bitová hĺbka zvuku . Obvykle sa to týka vzorkovacích frekvencií 96 alebo 192 kHz. Existujú však aj 44,1 kHz / 24-bitové, 48 kHz / 24-bitové a 88,2 kHz / 24-bitové nahrávky, ktoré sú označené ako HD Audio.

pre film  niečo také nieje dostupné  nakoľko to konvertorujete do  MKV a kadejakých  formátov . toto audio zvládne iba  film  na blu ray  a to je formát m2t -m2ts a  .  .  . . a k tomu je najlepšie použiť optiku .

máš doma  zosilňovač s  digitálnymi vstupmi ?  , keď tvrdíš , že to optika nezvláda ,
https://www.mall.sk/av-receivery-lan/onk..._jEALw_wcB


Přiložené soubory Miniatury
   
♕♕♕♕
  Odpovědět
#17
V kazdom pripade ano, je to odstupnovane aj SPIDF optical ma svoje limity, receiver bude spracovavat co mu bude dorucene, zalezi ale na tom, co TV BOX spracuje a ako mu to exportne resp. v akej kvalite,  V dnesnej dobe by uz TV box mal mat zvukovy setting nejako vyzerajuci aspon  ako na fotke ktoru som pribalil.


Přiložené soubory Miniatury
   
LG OLED 55CPLA BOX HK1 X3 Quadcore S905X3 Android9 Ethernet 1G Dolby Atmos Vision
  Odpovědět
#18
(14.05.2020, 12:14)RoboSK Napsal(a): Pytkine: to je jasne, ze od isteho formatu to skratka optika nema sancu preniest pri kapacite ako je na toslink protokol definovany

Po optike sa da toho preniest omnoho viac dat ako bezny TOS LINK .. Po tej istej optike ide trebars ADAT , ktory ma miesto 2 kanalov -> 8 .. 

Ale presne o tom som pisal .. Ze kto ide po tych najkvalitnejsich zvukovych formatoch , tak nemoze TOS LINK pouzit ale musi ist po HDMI ..
  Odpovědět
#19
Duo4k : Netreba citat reklamne letaky, ale treba ist naspat do skoly a daco sa naucit .. 
Evidentne vacsina tu chape o ako HD zvuku hovorim, len ty si melies stale svoje blaboly z prospektov ..
  Odpovědět
#20
škola nie je všetko . tebe chýba ešte aj tá prax .
♕♕♕♕
  Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)